Skip to main content

NÄE HYVÄ MUSSA | Pirkanmaa

Tukea lapsen vahvuuksille ja koko perheelle 

Haluaisitko, että lapsesi huomaisi, missä hän on hyvä – ja uskaltaisi myös uskoa siihen? 
Näe hyvä mussa -leirillä lapsi oppii tunnistamaan omat vahvuutensa ja saa myönteistä palautetta. Se kantaa arjessa pitkälle. Samalla koko perhe saa eväitä myönteiseen ajatteluun ja vuorovaikutukseen. 

Näe hyvä musa -leirillä opitaan tunnetaitoja

Mikä tekee Näe hyvä mussa -leiristä erityisen? 

Leirin taustalla on positiivinen pedagogiikka, joka painottaa lapsen osallisuutta, vahvuuksia ja myönteisyyttä. Uskomme, että jokainen lapsi ansaitsee tulla nähdyksi omana itsenään – ja kuulla itsestään hyvää. 

Leirillä: 

  • leikitään ja innostutaan uusista asioista 
  • kannustetaan toisia ja harjoitellaan kehumista 
  • rakennetaan turvallinen, hyväksyvä ryhmä. 

 Lapsi oppii tunnistamaan: 

  • Missä olen hyvä? 
  • Mistä innostun? 
  • Milloin olen parhaimmillani? 
  • Miten selviän vaikeista hetkistä? 

Viisi viikonloppua, viisi tärkeää teemaa: 

  1. Myönteinen ajattelu 
  2. Vuorovaikutustaidot 
  3. Tunnetaidot 
  4. Roolit – minä osana ryhmää 
  5. Hyvän juurruttaminen 

Kun lapsesi saa tilaa kasvaa vahvuuksien kautta, samalla vahvistuu koko perhe. 

Missä leirit vietetään?

Lomakeskus Pukkilassa, Virroilla. Ruuhijärven rannalla sijaitsevassa leirikeskuksessa on oivat puitteet mukavalle tekemiselle, ulkoilulle ja yhdessäololle.  

Leireille järjestetään kuljetus Tampereen linja-autoasemalta, lähtö on leiriviikonloppujen perjantaisin klo 18.

Haku syksyn 2025 viikonloppuleireille on auki
Ryhmä on täynnä. Kevään haku avataan arviolta lokakuussa.

  • Lue sivun ohjeet huolellisesti ennen hakemista.  
  • Pyydä suosittelijan lomake ennen hakemista. Tallenna suosittelijan lomake omalle koneellesi, jotta voit liittää sen hakemukseesi. Hakemus ei lähde eteenpäin ilman suositusta. 
     

Syksyn 2025 leiriviikonloput:

  • 22.–24.8.
  • 19.–21.9.
  • 17.–19.10.
  • 14.–16.11.
  • 12.–14.12.

Kuka voi hakea mukaan? 

  • Lapsi, jonka kotikunta on Pirkanmaalla 
  •  Lapsi on 9–13-vuotias. Myös nuoremmat alakouluikäiset sisarukset voivat hakea mukaan, jos se on perheen tilanteen kannalta paras vaihtoehto. 
  • Lapsi kykenee ryhmätoimintaan ja hänellä on riittävät oman toiminnan ja itsesäätelyn taidot. 
  • Lapsella on suositus toimintaan. Suosittelija voi olla esimerkiksi perhetyöntekijä, kouluvalmentaja, koulukuraattori, opettaja, sosiaalityöntekijä, järjestön työntekijä tai vastaava. Merkitse hakemukseen suosittelijan nimi, puhelinnumero ja sähköpostiosoite. 
     

Tutustu Tampereen leirijohtajaan ja leiripedagogiin

Leirijohtaja Kirsi
Moikka!

Olen Kirsi, ja toimin leirijohtajana Pirkanmaan Näe hyvä mussa -leireillä.

Olen koulutukseltani sosionomi yamk, ratkaisukeskeinen neuropsykiatrinen valmentaja ja seksuaalikasvattaja. Olen työskennellyt pitkään eri-ikäisten lasten, nuorten ja perheiden parissa, monenlaisissa eri tehtävissä.

Minulla on kaksi lasta. Vapaa-ajallani harrastan liikuntaa eri muodoissa, laulelen rokkikuorossa ja kuuntelen paljon musiikkia sekä äänikirjoja.

Leireillä minulle on tärkeää, että jokainen saa tulla ja olla omana itsenään, ja että jokainen lapsi tulee kuulluksi ja kohdatuksi. Haluan olla helposti lähestyttävä, turvallinen aikuinen, ja toivon että yhdessä saamme jokaisen vahvuudet loistamaan! Luodaan yhdessä mukavia leiriviikonloppuja!
Leiripedagogi Katja
Moikka!

Olen Katja ja toimin pedagogina Pirkanmaan Näe hyvä mussa-leireillä. Olen luokanopettaja. Minulla on myös ympäristösuunnittelijan koulutus ja leireillä olen työskennellyt usean kesän ajan. Pidän tärkeänä, että jokainen saa olla sellainen kuin on ja jokaisessa oleva hyvä tulee huomatuksi. 

Minulla on kolme lasta ja vapaa-aikaani vietänkin perheeni kanssa. Tykkään saunoa, uida ja käydä pitkillä metsälenkeillä. Olen ihan hirmuisen hyvä lukemaan iltasatuja ;)

Leireillä olen turvallinen ja luotettava aikuinen, jolle voi kertoa niin ilot kuin murheetkin. Haluan olla mukana tekemässä yhdessä lasten ja aikuisten kanssa iloisen ikimuistettavia leiriviikonloppuja!

Ilmoittautuminen on sitova. Moni lapsi haluaa mukaan toimintaan, joten toivomme, että haet paikkaa vain, jos perhe voi sitoutua toimintaan. 

Lisätietoja Näe hyvä mussa -toiminnasta:
Terhi Ljungkvist
Näe hyvä mussa -koordinaattori
050 430 6664
terhi.ljungkvist@parastalapsille.fi


Parasta Lapsille ry

parastalapsille logo

Kotona kuultua

“Ne sano mulle, että mä olen ihana!“
– Aada –


Seuraa meitä